„Młodzi modelarze na start”

modelarze

Aeroklub Częstochowski zorganizował zawody „Młodzi modelarze na start”. W tym roku rywalizowano w klasach F1A/M, F1H i F1N Outdoor. O zwycięstwo w tych trzech klasach walczyło 25 młodych modelarzy.
Klasy F1A/M i F1H to modele szybowca swobodnie latającego, bez napędu, w którym siła nośna wytwarzana jest przez siły aerodynamiczne. Klasy te różni jedynie wielkość makiety. Dlatego często zdarza się, że zawodnicy decydują się na start w obu konkurencjach. Muszą mieć oczywiście inny model do każdej klasy. Tak było również podczas zawodów na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego, a jeden z modelarzy stanął na podium w obu klasach.
W obu klasach zawodnicy wykonali po trzy loty, wygrał ten którego model w sumie najdłużej utrzymał się w powietrzu. W najliczniej obsadzonej klasie F1A/M „Jaskółka” zwyciężył z wynikiem 95 sekund Dominik Rajca, reprezentujący modelarnię częstochowskiego Młodzieżowego Domu Kultury, jego model latał najrówniej, miał dwa ponad 30 sekundowe loty i to zdecydowało o wygranej. Drugi Jan Kluszczyński z modelarni w Wieluniu stracił do zwycięzcy jedynie 8 sekund, ale już trzeci, kolejny reprezentant częstochowskiego MDK-u Patryk Rachwał aż 30 sekund.
Tymczasem w klasie F1H o wygranej zdecydował jeden rekordowy lot. Model Jana Kluszczyńskiego z Wielunia, tego samego który był drugi w klasie F1A/M, unosił się w powietrzu 120 sekund. Biorąc pod uwagę, że w sumie wynik zawodnika z Wielunia to 154 s, a łączny wynik drugiego na podium to 114 sekund, to widać, że jednym lotem można wygrać zawody. Drugie miejsce zajął Krzysztof Hetman z częstochowskiego MDK-u, a trzeci był Jakub Jura z Aeroklubu Częstochowskiego.
W klasie F1N Outdoor zawodnicy startują najprostszym do złożenia modelem tzw. rzutkiem, który w zasadzie można z gotowych części skleić tuż przed zawodami. Są to modele, które lepiej zachowują się w pomieszczeniach zamkniętych, np. halach sportowych, bowiem przy mocniejszym wietrze te loty nie są zbyt długie. W tej klasie modelarze mieli do wykonania po pięć lotów, jury pod uwagę brało dwa najlepsze wyniki. Tym razem całe podium przypadło zawodnikom Aeroklubu Częstochowskiego, zwyciężył z wynikiem 32,1 s Maciej Kaczmarek, drugi był Jakub Jura – 27 s, a trzeci Mariusz Ledwoń – 23,6 s.