AZS Częstochowa mistrzem I ligi!

W rozegranym w środę 11 kwietnia piątym, decydującym meczu finałów I ligi siatkówki mężczyzn, AZS Częstochowa pokonał na swoim parkiecie Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:1, zapewniając sobie tytuł mistrzowski. Jeżeli tylko władze PlusLigi zatwierdzą dokumentację klubu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powalczyć w barażach o miejsce w najwyższej klasie rozgrywek siatkarskich w Polsce.
Już dawno Hala Sportowa Częstochowa nie wypełniła się na meczu siatkówki tak liczną grupą kibiców. Ale nie ma się co dziwić – młodzi kibice częstochowskiego klubu nie pamiętają na pewno czasów, kiedy to AZS był etatowym uczestnikiem rozgrywek finałowych ligi, a starsi zdążyli już o tym zapomnieć. Kibice w hali nie zawiedli się, mecz stał na wysokim poziomie i nie brakowało w nim emocji. Pierwszy set zakończył się zwycięstwem AZS-u 25:21 i chyba nikt nie spodziewał się, że gra częstochowian może się odmienić. Stało się tak w secie drugim, w którym Lechici zwyciężyli do 16. Kibice zaczęli się obawiać, że może powrócić historia z dwóch pierwszych meczów finałowych, przegranych przez AZS na własnym parkiecie. Zawodnicy obu drużyn postanowili w trzecim secie podnieść wszystkim poziom adrenaliny. Rywalizacja toczyła się punkt za punkt. Ostatecznie wygrali tę partię częstochowianie 26:24. Akademicy poczuli chyba smak zwycięstwa, bo do czwartego seta podeszli niezwykle zmobilizowani prowadząc w nim od samego początku. Pozwolili co prawda zbliżyć się Lechitom na dystans jednego oczka (15:14, a potem 21:20), ale dobrą grą w końcówce seta zapewnili sobie zwycięstwo 25:22. Po ostatniej akcji meczu zawodnicy, sztab szkoleniowy i kibice rozpoczęli fetę na cześć mistrzowskiego tytułu dla AZS-u.
Prezes AZS-u, Kamil Filipski cieszył się razem ze swoją drużyną:

Kilka słów na temat kończącego się sezonu oraz rozgrywek finałowych powiedział, tuż po zakończeniu spotkania, atakujący AZS-u Bartosz Krzysiek:

Jeżeli formalności zostaną spełnione, AZS zmierzy się w barażach o prawo gry w PlusLidze z 14 drużyną tej klasy rozgrywek.

AZS Częstochowa – KS Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:1
(25:21, 16:25, 26:24, 25:22)

Składy zespołów:
AZS: Bućko, Stolc, M’Baye, Szaniawski, Krzysiek, Szczurek, Koziura (libero) oraz Macheta (libero), Busch, Rećko, Mańko i Magnuszewski
Lechia: Musiał, Neroj, Błoński, Buniak, Gutkowski, Toma, Ogórek (libero) oraz Kącki, Miniak, Janikowski, Frąc i Obermeler