Dyspensa abp. Wacława Depo na 5 czerwca
Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo udzielił dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych na 5 czerwca, czyli na piątek po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
Częstochowa, dnia 30 maja 2026 r.
DYSPENSA
Działając zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam na dzień 5 czerwca 2026 r. wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Częstochowskiej,
dyspensy
od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku
oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.
Zalecam jednocześnie, aby osoby korzystające z dyspensy ofiarowały w tym dniu dowolną modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz podjęły — zgodnie z własnym wyborem — formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości chrześcijańskiej wobec potrzebujących bądź przez ofiarowanie jałmużny.
Dla duszpasterzy naszej archidiecezji niniejsza dyspensa niech będzie sposobnością do przypomnienia wiernym zasad i sensu praktyk postnych.
(-) ✠ Wacław DEPO
ARCYBISKUP METROPOLITA
CZĘSTOCHOWSKI
(-) Ks. Mariusz BAKALARZ
WICEKANCLERZ
Źródło: Archidiecezja Częstochowska

