Jubileuszowa Gala Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”

Już po raz 20. na Jasnej Górze odbyła się Gala Laureatów Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”. Jubileuszowa edycja odbywała się pod hasłem „Maryjo, Gwiazdo Morza”. Laureaci wraz z towarzyszącymi im osobami wypełnili po brzegi Salę Papieską, nagradzając gromkimi brawami każdego z nagrodzonych uczestników.

Corocznie do Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria” wpływa olbrzymia ilość zgłoszeń. Tegoroczna edycja to 5432 prace plastyczne oraz 1286 nagrań muzycznych, a zatem popularność festiwalu jest duża. O wydarzeniu opowiedziała jego pomysłodawczyni i organizatorka Anna Rybowicz:

Wśród zaproszonych gości był gospodarz miejsca, przeor klasztoru jasnogórskiego o. Grzegorz Prus. Zgodził się on z tezą, że Festiwal może być dobrą formą Ewangelizacji i modlitwy, zwłaszcza że jest kierowany do ludzi młodych:

Olbrzymia liczba zgłoszeń do Festiwalu spowodowała, że wiele wysiłku w ich ocenę i wybranie laureatów musieli włożyć jurorzy. Jednym z nich, w kategorii wokalnej, był Rafał Wielgat:

Na krótką rozmowę z Radiem Fiat dała się namówić jedna z laureatek części wokalnej Festiwalu „Sancta Maria”:

Laureatów konkursu wokalnego można było wysłuchać w trakcie niedzielnej gali, natomiast w Sali Rycerskiej można podziwiać nagrodzone prace laureatów części plastycznej Festiwalu.

Patronat honorowy nad Międzynarodowym Festiwalem Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży „Sancta Maria” objęli: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, Przeor Jasnej Góry, o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Henryk Kiepura.

Jubileuszowa Gala Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”, 24.05.2026 r.