Kolegium dziekanów w Wyższym Seminarium Duchownym

Kolegium dziekanów w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, 31.01.2022/fot. Radio Fiat

Cykliczne spotkania odpowiedzialnych za dekanaty kapłanów w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie to m.in. obrady, podczas których wspólnie planowane są działania na szczeblu archidiecezjalnym.

Ostatnie spotkanie miało miejsce 31 stycznia i poprzedziła je Msza św. w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Przywołując słowa św. Jana Pawła II, abp Depo powiedział, że „każdy stan w Kościele nie jest zamknięty sam w sobie, ale musi być otwarty i wzajemnie sobie służyć”, stąd coroczna inicjatywa spotkań:

[audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2022/01/1_SPOTKANIE_DZIEKANOW_WSD_31_01_2022.mp3]

W homilii metropolita częstochowski przypomniał zgromadzonym dziekanom, że trudne chwile życia są prawdziwą wiarą wyborów i powołań. Dodał także, że to Jezus decyduje o wyborach człowieka ku światłu, szczęściu i jego zbawieniu:

[audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2022/01/2_SPOTKANIE_DZIEKANOW_WSD_31_01_2022.mp3]

Coroczne kolegia dziekanów organizowane w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie pozwalają nie tylko na wspólne spotkania i modlitwę, ale także dają możliwość dyskusji o aktualnych problemach, zamierzeniach oraz wyzwaniach – wyjaśnia bp Andrzej Przybylski:

[audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2022/01/3_SPOTKANIE_DZIEKANOW_WSD_31_01_2022.mp3]

Księżą dziekani są koordynatorami duszpasterstw w regionie zazwyczaj 10 parafii. To oni zarządzają pracą zgromadzeń, troszczą się o sprawy personalne oraz relacje między duchownymi. Stanowią także gremium metropolity częstochowskiego w charakterze doradczym.

 

Cała homilia abp. Wacława Depo:

[audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2022/01/4_SPOTKANIE_DZIEKANOW_WSD_HOMILIA_31_01_2022.mp3]