„Tu jest tylko miejsce zatrzymania” – o przemijaniu i nadziei podczas odpustu ku czci Matki Bożej Łaskawej

W sobotę, 9 maja w parafii św. Klemensa w Lgocie Wielkiej miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Łaskawej. Centralnym punktem wydarzenia była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

Liturgia zgromadziła licznie przybyłych wiernych, duchowieństwo oraz gości z sąsiednich parafii. Podczas uroczystości hierarcha dokonał poświęcenia nowej kaplicy cmentarnej. Duchowny podkreślił przemijalny wymiar chrześcijańskiego życia i znaczenie miejsca, które przypomina o drodze człowieka ku wieczności:

Abp Wacław Depo wyraził wdzięczność wszystkim zaangażowanym w budowę świątyni cmentarnej, podkreślając, że będzie ona wyrazem wiary, a nie tylko bólu i smutku. W homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę m.in. na współczesne zagrożenia wynikające z odchodzenia od prawa Bożego:

O historii powstania kaplicy mówił proboszcz parafii, ks. Sławomir Berdys. Przypomniał on, że inicjatorem budowy był poprzedni administrator parafii, który podjął to dzieło ponad dziewięć lat temu:

Podczas Mszy św. abp Wacław Depo udzielił Sakramentu Bierzmowania miejscowej młodzieży. Modlitwę zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu z symboliczną procesją wokół Sanktuarium.

BNO

 

Homilia abp. Wacława Depo:

 

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej w parafii św. Klemensa w Lgocie Wielkiej