Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Peter Paul Rubens | Źródło: domena publiczna

15 sierpnia Kościół obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to święto szczególnie uroczyście obchodzone w Polsce.

Chociaż dogmat o wniebowzięciu został ogłoszony przez Piusa XII dopiero w 1950 roku, mocą konstytucji apostolskiej „Najszczodrobliwszy Bóg”, to jak wyjaśnia bp Andrzej Przybylski, wiara we wzięcie Maryi do nieba jest obecna w Kościele od zawsze:

[audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2021/08/1_wniebowziecie_maryi_biskup_13_08.mp3]

Bp Andrzej Przybylski przypomina także znaczącą różnicę między wniebowzięciem a wniebowstąpieniem. Różnicę, która dla nas jest swoistym, życiowym drogowskazem:

[audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2021/08/2_wniebowziecie_maryi_biskup_13_08.mp3]

W polskiej tradycji ludowej, Wniebowzięcie nazywane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Wzięło się to z legendy mówiącej, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty. Zgodnie z ludową tradycją, 15 sierpnia poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu, za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą oraz chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują także Bogu za swoje plony.