„Czy na Uniwersytecie można powiedzieć wszystko?”

Wierząc w istotę humanistyki oraz realizując ideę Uniwersytetu, którego misją jest rozwijanie autentycznego myślenia krytycznego oraz twórczego, wychowywanie do wolności i odpowiedzialności, zainicjowany zostanie cykl debat uniwersyteckich pod nazwą „Dobrze się myśli (literaturą)”. Jest to inicjatywa międzywydziałowa i interdyscyplinarna, która ma na celu spotkanie oraz dyskusję wokół fundamentalnych pytań wywołanych tekstami literackimi.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 czerwca o godz. 17.00 w Auli Humanitatis i jest skupione wokół zagadnienia wolności akademickiej. Pytanie, jakie stawiamy sobie na początku debaty, brzmi: „Czy na Uniwersytecie można powiedzieć wszystko?”. Punktem wyjścia jest „Rok 1984” George’a Orwella.

Organizatorzy chcieliby tym wydarzeniem, które mają zamiar uczynić cyklem, wrócić do istoty akademickości jako miejsca spotkania i krytycznej refleksji na temat otaczającej nas rzeczywistości. Wierzą, że po to właściwie jest Uniwersytet, po to jest humanistyka.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Mieczyńska, dyrektor Radia Fiat, a gośćmi debaty będą:

o. Michał Legan, (teolog i medioznawca)

Adam Regiewicz (literaturoznawca i filmoznawca)

Michał Płóciennik (filozof, etyk)

Michał Plaskura (psycholog)