„Czy na Uniwersytecie można powiedzieć wszystko?”
Wierząc w istotę humanistyki oraz realizując ideę Uniwersytetu, którego misją jest rozwijanie autentycznego myślenia krytycznego oraz twórczego, wychowywanie do wolności i odpowiedzialności, zainicjowany zostanie cykl debat uniwersyteckich pod nazwą „Dobrze się myśli (literaturą)”. Jest to inicjatywa międzywydziałowa i interdyscyplinarna, która ma na celu spotkanie oraz dyskusję wokół fundamentalnych pytań wywołanych tekstami literackimi.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 czerwca o godz. 17.00 w Auli Humanitatis i jest skupione wokół zagadnienia wolności akademickiej. Pytanie, jakie stawiamy sobie na początku debaty, brzmi: „Czy na Uniwersytecie można powiedzieć wszystko?”. Punktem wyjścia jest „Rok 1984” George’a Orwella.
Organizatorzy chcieliby tym wydarzeniem, które mają zamiar uczynić cyklem, wrócić do istoty akademickości jako miejsca spotkania i krytycznej refleksji na temat otaczającej nas rzeczywistości. Wierzą, że po to właściwie jest Uniwersytet, po to jest humanistyka.
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Mieczyńska, dyrektor Radia Fiat, a gośćmi debaty będą:
o. Michał Legan, (teolog i medioznawca)
Adam Regiewicz (literaturoznawca i filmoznawca)
Michał Płóciennik (filozof, etyk)
Michał Plaskura (psycholog)


