46. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Po raz 46. na Jasnej Górze zgromadzili się członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Pielgrzymka odbyła się w duchu modlitwy o utrwalanie chrześcijańskiej tożsamości i realizację misji Stowarzyszenia – budowania społeczności organizowanej na fundamencie Bożych przykazań, służby wspólnocie Kościoła i narodu. Spotkanie było przypomnieniem przyrzeczeń złożonych 70 lat temu, zawartych w Jasnogórskich Ślubach Narodu, czasem modlitwy

Czytaj dalej

Abp Przybylski: „Prośmy o światło jedności dla polskiej ziemi”. Kąpiółka w Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach

Jak co roku, w pierwszą niedzielę maja w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej odbyła się Kąpiółka, czyli obrzęd zanurzenia figurki Matki Bożej w winie. Uroczystej sumie na placu przed sanktuarium przewodniczył abp Andrzej Przybylski. Ks. Kamil Cudak przybliżył historię wydarzeń sprzed 510 lat, kiedy na jednym z gidelskich pól rolnik podczas orki wykopał niewielką figurkę Matki

Czytaj dalej

Mamy się modlić i mówić o powołaniach, bo każdy człowiek jest powołany

Mamy się modlić i mówić o powołaniach, bo każdy człowiek jest powołany – mówił abp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, podczas konferencji prasowej przed Niedzielą Dobrego Pasterza (26 kwietnia) i Tygodniem modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, która odbyła się 23 kwietnia br. w Sekretariacie Generalnym KEP w Warszawie. „Potrzeba jest

Czytaj dalej

Abp Przybylski: Śluby Jasnogórskie to jest wołanie o odrodzenie moralne Narodu

Śluby to jest wołanie o odrodzenie moralne Narodu. To odrodzenie moralne jest nadal ważne po 70 latach – mówił abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki i członek Rady KEP ds. Społecznych, podczas dyskusji panelowej pt. „70 lat Jasnogórskich Ślubów Narodu. Zobowiązanie, które trwa” zorganizowanej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 24 lutego br. przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas

Czytaj dalej

Biskupi rozpoczęli rekolekcje na Jasnej Górze. Hierarchowie modlili się podczas Apelu [ZOBACZ ZDJĘCIA]

W środę, 19 listopada rozpoczęły się rekolekcje dla biskupów na Jasnej Górze. Hierarchowie wzięli udział w środowym Apelu Jasnogórskim, a rozważanie wygłosił abp Andrzej Przybylski, Metropolita Katowicki. Rekolekcje potrwają do soboty, a tuż po ich zakończeniu zaplanowano 403. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Rozważanie abp. Andrzeja Przybylskiego:

Czytaj dalej

,,Jak żyjemy, tak powołujemy” – pielgrzymka duszpasterzy i referentów powołaniowych

,,Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym” – to zdanie z Pierwszego Listu św. Pawła do Tymoteusza stało się mottem pielgrzymki duszpasterzy i referentów powołaniowych, która odbyła się na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczyli odpowiedzialni za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju. Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Przybylski. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań przypomniał, że

Czytaj dalej

Abp Andrzej Przybylski: Niech to będzie nasz wspólny ingres – Katowice powitały nowego arcypasterza

W sobotę, 4 października, archidiecezja katowicka przeżywała ważną uroczystość – ingres do Archikatedry Chrystusa Króla nowego metropolity katowickiego – abp. Andrzeja Przybylskiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wyraził głęboką wdzięczność za dar abp. Andrzeja Przybylskiego. Wspomniał również o bp. Teodorze Kubinie, który przed stu laty właśnie z Katowic przyjechał do

Czytaj dalej

Abp Przybylski: „Bogu dziękuję, że mogłem być małym światełkiem w strumieniu światła Chrystusa w Kościele częstochowskim”

W poniedziałek, 22 września w Archikatedrze Świętej Rodziny odprawiona została Msza św. dziękczynna za posługę dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej, Andrzeja Przybylskiego, który został nominowany przez Ojca Świętego Leona XIV na Arcybiskupa Metropolitę Katowickiego. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, a słowo do wiernych wygłosił abp Przybylski. Mszę św. koncelebrował także bp Antoni Długosz

Czytaj dalej

Abp Przybylski: Źródło naszej wiary jest we Wcieleniu

– Chciejmy przez ten Kongres odnowić swoją miłość do Eucharystii – podkreślił abp. Andrzej Przybylski w homilii w sobotę, 20 września. Metropolita Katowicki przewodniczył Mszy św., odprawionej podczas IX Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Częstochowskiej dla wiernych z regionu wieluńskiego. Uroczystości centralne rozpoczęły się od konferencji w kościele św. Stanisława BM w Wieluniu, którą wygłosił o.

Czytaj dalej

Wdzięczność i duma! – spotkanie z abp. Andrzejem Przybylskim

W czwartek, 18 września zespół Radia Fiat pożegnał abp. Andrzeja Przybylskiego – wieloletniego przyjaciela, który przez niemal dekadę towarzyszył rozgłośni. Abp Andrzej Przybylski przypomniał historię Radia Fiat, które od lat jest obecne na mapie Kościoła Częstochowskiego: Arcybiskup z sentymentem wspominał swoją drogę związaną z rozgłośnią, podkreślając, jak wiele chwil i doświadczeń było splecionych z jej

Czytaj dalej

Abp Przybylski: „Mobilizujmy się, aby pomagać ubogim i chorym” – Dekanalna Pielgrzymka Chorych dla regionu zawierciańskiego

W czwartek, 18 września, wierni z regionu zawierciańskiego licznie zgromadzili się na Dekanalnej Pielgrzymce Chorych, której w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył abp Andrzej Przybylski. Metropolita Katowicki powiedział, że mobilizacja, aby pomagać ubogim i chorym jest bardzo potrzebna: Abp Andrzej Przybylski podkreślił, że modlitwa w chwilach choroby jest wielką mocą: Ks. prał. Jan

Czytaj dalej

Msza święta dziękczynna za posługę Abp. Andrzeja Przybylskiego jako biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej

Zapraszamy na uroczystą Mszę świętą w dniu 22 września br. (poniedziałek) o godzinie 18.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, podczas której będziemy dziękować Bogu za czas posługi Abp. Andrzeja Przybylskiego jako biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej (2017 -2025), a także modlić się o łaski potrzebne mu w nowej posłudze, jako Arcybiskupa Metropolity Katowickiego.

Czytaj dalej

Abp Przybylski: Nie ma życia bez Krzyża – Dekanalny Dzień Chorych w Praszce

Poszczególne dekanaty archidiecezji częstochowskiej gromadzą się we wrześniu i październiku na modlitwie z osobami chorymi i cierpiącymi. Jednym z przystanków na trakcie Dekanalnych Pielgrzymek Chorych była w poniedziałek, 14 września – Praszka. Eucharystii przewodniczył abp Andrzej Przybylski, Metropolita Katowicki: -mówił o tradycji obchodów Dekanalnych Pielgrzymek Chorych abp Andrzej Przybylski. Metropolita Katowicki podkreślił, że nawet Maryja

Czytaj dalej

Msza św. dziękczynna za posługę abp. Andrzeja Przybylskiego jako biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej

Zapraszamy na uroczystą Mszę świętą w dniu 22 września br. (poniedziałek) o godzinie 18.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, podczas której będziemy dziękować Bogu za czas posługi Abp. Andrzeja Przybylskiego jako biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej (2017 -2025), a także modlić się o łaski potrzebne mu w nowej posłudze, jako Arcybiskupa Metropolity Katowickiego.

Czytaj dalej

Jedynemu Bogu cześć i chwała – abp Przybylski w 86. rocznicę wybuchu II wojny światowej

W poniedziałek, 1 września, nowo mianowany metropolita katowicki, abp Andrzej Przybylski przewodniczył modlitwie apelowej. Rozważania były szczególne – już od wielu lat, pierwszy dzień września jest przeżywany w duchu dwóch ważnych okoliczności. Pierwszą jest kolejna rocznica ataku nazistowskich Niemiec na Polskę, który dał początek najbardziej krwawemu konfliktowi minionego wieku. Drugą z nich jest oficjalne zakończenie

Czytaj dalej