,,Co nas łączy?” – Wiara w jednego Boga

W Kościele Katolickim obchodzony jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W środę, 21 stycznia, wierni różnych wyznań spotkali się w salce przy parafii ewangelicko-augsburskiej pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie. – mówił ks. Adam Glajcar, gospodarz spotkania. Obecny był również m.in. ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który zauważył, że Słowo Boże – choć

Czytaj dalej

Abp Depo: Każdy rozłam chrześcijan jest zgorszeniem dla świata! Rozpoczął się 118. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześnijan

Pierwszy rozłam chrześcijaństwa dokonał się w 1054 roku, kiedy powstał Kościół Prawosławny. Blisko 500 lat później – w 1517 roku – w wyniku sprzeciwu Marcina Lutra wobec Kościoła Katolickiego narodził się Protestantyzm. W sobotę, 17 stycznia, podczas Mszy św. w kościele rektorackim w Częstochowie, rozpoczął się 118. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. – mówił abp

Czytaj dalej

Poświaty – X Festiwal Sola Musica

Za nami pierwszy z serii koncertów X Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej ,,Sola Musica’’. Po koncercie inaugurującym prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wręczył ,,Merentibusa” kierowniczce artystycznej Festiwalu. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zorganizowano po raz pierwszy w 2014 roku. Jego pomysłodawcą był ks. Adam Glajcar – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, a także młodzi organiści – Monika

Czytaj dalej

Sola Musica po raz dziewiąty

W częstochowskim kościele ewangelicko-augsburskim zainaugurowano dziewiątą edycję Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica. W niedzielę, 30 lipca melomani usłyszeli repertuar w wykonaniu zespołu Glass Duo, grającego na szklanej harfie. Jak zaznaczył proboszcz parafii ks. Adam Glajcar – dobrej muzyki nigdy za dużo, jak i dobrej kultury: Jak zauważył proboszcz ks. Adam Glajcar, muzyka łączy,

Czytaj dalej

Sola Musica – Festiwal startuje 30 lipca!

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie zorganizowano po raz pierwszy w 2014 roku. Jego pomysłodawcą był ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie. W 2017 roku kierownictwo artystyczne nad Festiwalem objęła Beata Młynarczyk, w 2018 roku Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie przyjął nazwę SOLA MUSICA. W tym roku Festiwal

Czytaj dalej

Bp Przybylski: Życzę wam, byście w służbie odkryli radość pomimo trudności i goryczy

W ostatni dzień czerwca na Jasnej Górze rozpoczęły się uroczystości promocji absolwentów 25. Turnusu Dziennego Studium Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej oraz Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego nr 22 w Centralnej Szkole Państwowej Staży Pożarnej w Częstochowie. Uroczyste ślubowanie ofiarnego i mężnego ratowania życia i mienia ludzkiego złożyło 93 kadetów. Mszy św. w intencji absolwentów przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Zaznaczył,

Czytaj dalej

Ekumeniczne kolędowanie w częstochowskim MDK

W Częstochowie, w Miejskim Domu Kultury 21 stycznia odbył się koncert ekumeniczny w związku z Tygodniem Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Adam Glajcar opowiedział o szczegółach wydarzenia: Lektor Michał Koper z Cerkwi Częstochowskiej Ikony Matki Bożej mówił o głównej idei koncertu: W piątek, 20 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym

Czytaj dalej

Jeden chór – dwie świątynie – Trzy muzyczne oblicza wiary

Kolejne dwa koncerty z cyklu „Trzy muzyczne oblicza wiary” wybrzmiały w Częstochowie w niedzielę 2 października. Po koncercie w bazylice jasnogórskiej sprzed kilku dni, tym razem chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum zaprezentował się publiczności w kościele ewangelicko-augsburskim oraz cerkwi prawosławnej. O niedzielnych koncertach opowiedział inicjator całego cyklu oraz dyrygent Chóru Collegium Cantorum Janusz Siadlak: [audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2022/10/1koncerty_Siadlak_02_10_2022.mp3]

Czytaj dalej

Rusza Festiwal Sola Musica

W niedzielę, 31 lipca, rozpocznie się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica. Koncert odbędzie się w kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie przy ul. Śląskiej 20. O pierwszym koncercie mówi dyrektor artystyczna festiwalu Beata Młynarczyk: [audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2022/07/1_FESTIWAL_29_07_2022.mp3] Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica po raz kolejny gości w kościele ewangelicko-augsburskim miejscu, które jest już muzycznie sprawdzone.

Czytaj dalej

Nie tylko organy: VIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej startuje 31 lipca!

  31 lipca o 17.00 rozpocznie się pierwszy z czterech koncertów składających się na VIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica 2022. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą kolejno 31 lipca, 7, 14 i 21 sierpnia. Festiwal Sola Musica odbywa się w murach świątyni ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Beata Młynarczyk, a całością

Czytaj dalej

Letni Jurajski Festiwal Muzyczny – rozpoczęty!

W niedziele 26 czerwca oficjalnie rozpoczął się Letni Jurajski Festiwal Muzyczny. Inaugurujący go koncert odbył się w częstochowskim kościele ewangelicko-augsburskim. Przed publicznością wystąpił Chór Collegium Cantorum oraz Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej. Organizatorem cyklu wydarzeń jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie we współpracy z Filharmonią Częstochowską. Pierwszy z siedmiu koncertów za nami, jednak do Częstochowy festiwal jeszcze

Czytaj dalej

Koncert symfoniczno-oratoryjny w Kościele Ewangelicko-Augsburskim

W niedziele 15 maja o godzinie 18:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim odbył się koncert symfoniczno-oratoryjny pamięci Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Podczas tego wydarzenia zaprezentowali się uczniowie oraz absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Niedzielny wieczór koncertowy podsumował ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Częstochowie: [audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2022/05/1_koncert_Glajcar_15_05_2022.mp3] Podczas trwania tego wydarzenia można

Czytaj dalej

Modlitwa o pokój – rozmowa z ks. Marcinem Bielawskim i ks. Adamem Glajcarem

W czasie wojny ważna jest pomoc dla tych, którzy są doświadczani działaniami wojennymi, muszą uciekać ze swojego kraju. Taką pomoc otrzymują w Polsce uchodźcy z Ukrainy. Widać ogromną mobilizację i wielkie serce Polaków. Ważna jest także modlitwa o pokój – modlitwa ponad konfesyjnymi podziałami. O takich inicjatywach mówią ks. Marcin Bielawski, proboszcz prawosławnej parafii św.

Czytaj dalej

Festiwal „Sola Musica” rozpoczęty. Na początek muzyka polska

W częstochowskim kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego zainaugurowany został VII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica”. 1 sierpnia, podczas pierwszego z trzech zaplanowanych koncertów,  zabrzmiała muzyka polskich kompozytorów. Jak zaznaczał proboszcz parafii ks. Adam Glajcar, koncert polskiej muzyki bardzo dobrze wpisał się w kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Hołd ten nie jest przypadkowy tym bardziej,

Czytaj dalej

„Zbłądzić pod strzechy…”, czyli Moniuszko i Hadyna rocznicowo

Podczas niedzielnego popołudnia (11 sierpnia) mury Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. Wniebowstąpienia Pańskiego zostały szczelnie wypełnione przez częstochowskich mieszkańców. Miłośnicy muzyki mogli posłuchać wyjątkowego koncertu w ramach VI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Drugi z cyklu koncertów nosił tytuł „Zbłądzić pod strzechy…” i poświęcony był muzyce wybitnych polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki i Stanisława Hadyny. Ich utwory wykonane

Czytaj dalej