Pięć lat programu „Czyste Powietrze”. Ponad sto tysięcy wniosków ze Śląska

Mija pięć lat od uruchomienia programu „Czyste Powietrze”, największej proekologicznej inicjatywy w polskiej historii, która służy skutecznej walce ze smogiem oraz poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W tym czasie z programu skorzystało już blisko 700 tys. beneficjentów w całym kraju, co daje blisko 18 mld zł eko-inwestycji. Tylko w województwie śląskim złożonych zostało 105

Czytaj dalej

Moja Woda bije rekordy popularności. Dwa tysiące wniosków w trzy tygodnie

Ponad 2 tysiące wniosków na kwotę 10 mln zł w zaledwie trzy tygodnie wpłynęło już do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach programu „Moja Woda”. Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego trzecia edycja wystartowała 3 sierpnia, ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w

Czytaj dalej

Musimy dbać o wodę. Ruszają dotacje na przydomowe systemy zbierania deszczówki

Ruszyła trzecia edycja Programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – „Moja Woda”, który ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać nawet 6 tys. zł dotacji na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. W poprzednich edycjach Programu tylko w województwie śląskim dotacje otrzymało ponad

Czytaj dalej

Zapobieganie skutkom suszy – kolejne 800 tys. zł na dofinansowanie lotów patrolowo gaśniczych nad lasami na południu Polski

Stan zagrożenia pożarowego w polskich lasach rośnie przez suszę. Chociaż przyczyną większości pożarów nadal są podpalenia, to ryzyko rośnie wraz z upałami i suszą. 23 czerwca 2023 r. na terenie Leśnej Bazy Lotniczej Regionalnej Dyrekcji Lasów w Katowicach podpisano umowę na dofinansowania w wysokości 800 tys. zł na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych. To efekt

Czytaj dalej

Częstochowa ma promesę z WFOŚiGW

Częstochowa otrzymała promesę uzyskania 10,3 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej utylizację niebezpiecznych odpadów, zostawionych w hali przy ul. Filomatów. Miasto wcześniej zdobyło zapewnienie wsparcia na poziomie 27,4 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Za wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia, polegającego na usunięciu i utylizacji odpadów niebezpiecznych niewiadomego pochodzenia, zdeponowanych i

Czytaj dalej

100 Zielonych Pracowni otrzymało dofinansowanie z WFOŚiGW

W poniedziałek, 5 czerwca na zamku w Ogrodzieńcu koło Zawiercia odbyła się gala, w czasie której wręczono symboliczne dyplomy potwierdzające przyznanie dotacji w ramach 9 edycji konkursu „Zielona Pracownia”. Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele gmin i miast zwycięskich szkół. – Jesteśmy wymagający, to nie jest tak, że każdy kto składa u nas

Czytaj dalej

Naszym zadaniem jest działalność na rzecz ochrony środowiska – Tomasz Bednarek w Poranku Radia Fiat

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach już od trzech dekad działa na rzecz naszego regionu. O różnych formach tej działalności rozmawialiśmy z Tomaszem Bednarkiem, prezesem WFOŚiGW w Katowicach. Głównym tematem rozmowy była ochrona środowiska naszego regionu, ale również 30-lecie WFOŚiGW w Katowicach, który powstał 1993 roku. Jak to wyglądało na przestrzeni lat,

Czytaj dalej

Lepsze Czyste Powietrze

Wyższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, urealnienie kosztów jednostkowych – to główne zmiany, w Programie Czyste Powietrze, które mają zachęcić Polaków do głębokiej termomodernizacji wraz z wymianą źródła ciepła. Kolejna odsłona Programu, wprowadzana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska ma spowodować, że Beneficjenci programu nie tylko

Czytaj dalej

Zielone Czeki wręczone

Statuetki i czeki opiewające na kwotę 10 tys. zł trafiły do tegorocznych laureatów konkursu Zielone Czeki’2022 w czterech kategoriach. Kapituła Konkursu przyznała również pięć wyróżnień. Uroczystość odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Konkurs organizowany jest corocznie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z okazji Dnia Ziemi. – Wraz ze statuetką

Czytaj dalej

Cztery lata programu „Czyste Powietrze”. Nowy pełnomocnik premiera przedstawił na Śląsku dalszy plan walki ze smogiem

Plany i priorytety działań w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce – pod tym hasłem w Mysłowicach odbyła się pierwsza konferencja prasowa Pawła Mirowskiego, nowo powołanego pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków, który pełni zarazem funkcję wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przy okazji czwartej rocznicy

Czytaj dalej

Przekazanie sprzętu śląskim policjantom

Siedem zestawów przeciwpowodziowych (łodzie motorowe, przyczepy służące do ich transportu oraz wyposażenie osobiste funkcjonariuszy) trafiło do jednostek terenowych śląskiej Policji w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej. Kluczyki do nowego sprzętu przekazali nadinsp. Roman Rabsztyn, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach oraz Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Łączny koszt zakupu zestawów

Czytaj dalej

Ogromne pieniądze na termomodernizacje budynków wielorodzinnych

39 wnioskodawców – gmin, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych z województwa śląskiego, uzyska dofinansowanie na termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych. WFOŚiGW w Katowicach przeznaczy na ten cel ponad 76,5 mln zł. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, w ramach poddziałania 1.7.1. Fundusz rozpoczyna serię podpisywania umów na dofinansowanie. Pierwsze umowy podpisano dziś

Czytaj dalej

Zielone czeki trafiły do zwycięzców

Poznaliśmy już laureatów i wyróżnionych w tegorocznej edycji Zielonych Czeków, nagrody przyznawanej corocznie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z okazji Dnia Ziemi. Statuetki i czeki opiewające na kwotę 10 tys. zł wręczone zostały podczas uroczystości zorganizowanej na Stadionie Śląskim w Chorzowie. – Bardzo nas to cieszy, ale przyznam, że nie

Czytaj dalej

Zielone czeki na start

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń w jednym z najważniejszych i największych konkursów w województwie śląskim związanym z ochroną środowiska – „Zielone czeki”. Nagrody przyznawane są corocznie z okazji Dnia Ziemi, za działalność na rzecz ochrony środowiska. Zgłoszenia można składać do 19 listopada. – W tej edycji konkursu chcemy

Czytaj dalej

Zdąż z wymianą starego kopciucha i uzyskaj dofinansowanie! [ROZMOWA]

Lato w pełni, ale już teraz warto pomyśleć o zbliżającej się zimie i walce ze smogiem. Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek zachęca do wymiany starych pieców tzw. kopciuchów i termomodernizacji mieszkań oraz do skorzystania z kończącej się już wkrótce możliwości dofinansowania. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy: [audio:https://fiat.fm/wp-content/uploads/2021/07/ROZMOWA_TOMASZ_BEDNAREK_KS_KRZYSZTOF_GRYZ_28_07_2021_strona.mp3] Rozmawiał

Czytaj dalej