„Powołani do misji”. Konferencja dla Domowego Kościoła

W sobotnie przedpołudnie 7 września w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyła się konferencja dla Domowego Kościoła z udziałem bp. Andrzeja Przybylskiego. Wydarzenie to miało przede wszystkim wymiar formacyjny dla zgromadzonych licznie uczestników. Ks. Damian Kwiatkowski, moderator krajowy Domowego Kościoła wyjaśnił, czego dokładnie dotyczyło spotkanie w częstochowskim seminarium: Bp Andrzej Przybylski podkreślił, gdzie należy

Czytaj dalej

Obraz Łaskami Słynący w Krasicach

W czwartek, 5 września Matka Boża Jasnogórska zawędrowała do parafii Opatrzności Bożej w Krasicach. Na powitanie Maryi przybyło wielu mieszkańców, a także bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył uroczystej mszy Św. Duchowny podkreślił, iż nawiedzenie Czarnej Madonny w Krasicach ma miejsce po raz pierwszy: Wyjątkowość nawiedzenia Matki Bożej w Krasicach podkreślali również zebrani w świątyni wierni

Czytaj dalej

Czarna Madonna nawiedziła Skrzydlów

4 września minął 152 dzień trwania peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu w archidiecezji częstochowskiej. Tym razem, w środowe popołudnie Matka Boża Częstochowska nawiedziła parafię Św. Stefana Węgierskiego w Skrzydlowie, gdzie została przywitana przez rzesze wiernych, a także bp. Andrzeja Przybylskiego. Duszpasterz podkreślił, że Maryja opiekuje się każdym człowiekiem: Ks. Zbigniew Zalejski, proboszcz w parafii św. Stefana

Czytaj dalej

Matka Boża z Jasnej Góry nawiedziła Rzerzęczyce

We wtorkowe popołudnie, 3 września Matka Boża Częstochowska zaszczyciła swoją obecnością mieszkańców Rzerzęczyc. Na uroczystości Nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu w parafii Św. Floriana obecny był bp Andrzej Przybylski. Duchowny podkreślił znaczenie modlitwy i trwania przy Matce Bożej w obecnych, trudnych dla chrześcijaństwa czasach: Proboszcz parafii Św. Floriana w Rzerzęczycach, ks. Rafał Pyzik zaznaczył, iż spotkanie

Czytaj dalej

„Matka wszystkich ludzi”. Królowa Polski w Witkowicach Nieznanicach

W poniedziałek, 2 września mieszkańcy Witkowic Nieznanic powitali Matkę Bożą z Jasnej Góry. Przybycie Kopii Cudownego Obrazu do parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przyciągnęło rzeszę wiernych. Na spotkanie z Królową Polski przybył również bp Antoni Długosz. Duszpasterz powiedział, jakie zadania przynosi nam Maryja do wykonania: Ks. Tomasz Dyjan, proboszcz parafii Św. Stanisława Biskupa i

Czytaj dalej

Wyprawa rowerowa po USA w trosce o częstochowskie hospicjum

3950 – tyle kilometrów przebył na rowerze Marcel Posmyk, młody człowiek z Częstochowy. Przemierzając kultową drogę 66 zbierał fundusze na wsparcie Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. 28 sierpnia w Centrum Opieki Paliatywnej „Palium” zorganizowano specjalne spotkanie Marcela z pacjentami. Dziewiętnastolatek powiedział więcej na temat wyprawy i jej wymagań: Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi

Czytaj dalej

Odpust w parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie

W środę, 14 sierpnia w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Tego dnia bowiem wierni przeżywali odpust parafialny. Ks. Adrian Fertacz, wikariusz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego podkreślił wpływ patrona na religijność należących do wspólnoty wiernych: Ks. prał. Gabriel Maciejewski, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, powiedział, że odpust

Czytaj dalej

Upamiętnienie 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej w parafii św. Jakuba

W czwartek, 15 sierpnia obchodzona będzie 104. rocznica Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji, dzień wcześniej, środowiska patriotyczne w Częstochowie zorganizowały uroczystości, której punktem kulminacyjnym była Eucharystia w kościele Św. Jakuba Apostoła. Ks. Mateusz Ociepka, wikariusz parafii podkreślił wagę jutrzejszej rocznicy: Ks. Ryszard Umański z parafii Św. Wojciecha w Częstochowie zaznaczył historyczny aspekt Bitwy Warszawskiej: Na

Czytaj dalej

313. Warszawska Pielgrzymka Piesza u progu Częstochowy

13 sierpnia 313. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła do Mstowa. Pątnicy, po przebyciu wielu kilometrów znaleźli się u progu swojego celu. Pielgrzymom na spotkanie wyszedł abp Wacław Depo, który odprawił uroczystą Eucharystię na mstowskich błoniach. Długa, piesza wyprawa jest trudnym wyzwaniem. W tym roku jednak pogoda okazała się łaskawa dla pątników, dzięki czemu trud był nieco

Czytaj dalej

Noc Perseidów już dzisiaj

W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zaobserwować nietypowe zjawisko astronomiczne. Mowa bowiem o tak zwanej „Nocy Perseidów”. Wydarzenie to co prawda trwa między 17 lipca a 23 sierpnia, ale to właśnie dziś będzie najbardziej widoczne. Inż. Marek Nowak z Planetarium Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie opowiedział

Czytaj dalej

41. Warmińska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

455 kilometrów. Taki dystans pokonali pątnicy z 41. Warmińskiej Pieszej Pielgrzymki z Gietrzwałdu na Jasną Górę. Dziś, 12 sierpnia udało się im dotrzeć do częstochowskiego klasztoru. Przybycie do Matki Bożej Częstochowskiej było wielkim wydarzeniem dla przybyłych wiernych, okupionym sporym wysiłkiem: Pątnicy powtarzali, że szli do Czarnej Madonny z wielką wiarą i radością pomimo trudów dalekiej drogi:

Czytaj dalej

Królowa Polski nawiedziła Bęczkowice

Niedziela, 11 sierpnia była wyjątkową dla mieszkańców Bęczkowic. Tego dnia bowiem do parafii Zesłania Ducha Świętego przybyła Matka Boża Częstochowska. Kopię Cudownego Obrazu powitali wierni, a także bp Antoni Długosz. Duszpasterz podkreślił, że Maryja nigdy nie przychodzi sama, gdyż niesie ze sobą Chrystusa: O. Przemysław Lutyński, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego w Bęczkowicach i członek

Czytaj dalej

„Nie tylko dźwięk” – wystawa fotografii Zbigniewa Derdy

W sobotnie popołudnie 10 sierpnia w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia bowiem zorganizowano wernisaż fotograficzny pracownika Radia Fiat, Zbigniewa Derdy. Na evencie obecny był między innymi bp Andrzej Przybylski. Duchowny zwrócił uwagę na wszechstronność autora wystawy: Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej dodał, że fotografie na wernisażu dotykają również tematyki kościelnej:

Czytaj dalej

Nawiedzenie Matki Bożej Częstochowskiej w Łękach Szlacheckich

To już 126 dzień trwania peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu po archidiecezji częstochowskiej. Tym razem Matka Boża w Jasnogórskiej Ikonie odwiedziła parafię Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Łękach Szlacheckich, gdzie została przywitana przez abp. Wacława Depo. Ks. Zygmunt Błaszczyk, proboszcz w parafii Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Łękach Szlacheckich opowiedział o emocjach, jakie towarzyszyły mu podczas

Czytaj dalej

Jesienna aura w lecie przy al. NMP

Spoglądając na posadzone wzdłuż al. NMP drzewa można dojść do wniosku, że lato już dawno przeminęło i powoli należy wyczekiwać pierwszych opadów śniegu. Mamy jednak sierpień, a nie październik. Tymczasem roślinność w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Częstochowie zdecydowanie przeszła w jesienne tonacje kolorystyczne. Dlaczego tak się dzieje? To pytanie z pewnością przychodzi na myśl

Czytaj dalej