Ostatni wykład Maryjny na Jasnej Górze

W sobotę, 13 czerwca na Jasnej Górze odbędzie się kolejny z cyklu Sobotnich Spotkań Maryjnych. Ostatni z czterech planowanych wykładów zainauguruje wspólna modlitwa różańcowa w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16:15, natomiast konferencja odbędzie się w kaplicy Różańcowej o godz. 17:15. O szczegółach ostatniego wykładu sobotnich spotkań mówi przeor Jasnej Góry, o. Grzegorz Prus: Prelekcje

Czytaj dalej

Abp Wacław Depo: Maryja jest ciągle dla nas do odkrycia! Konferencja Ślubów Narodu na Jasnej Górze

Dokładnie 70 lat temu odbyły się Jasnogórskie Śluby Narodu, podczas których powierzono Polskę i jej przyszłość Najświętszej Maryi Pannie. W sobotę, 9 maja, w Auli Papieskiej na Jasnej Górze odbyła się konferencja poświęcona temu wydarzeniu. W uroczystości uczestniczył m.in. abp Wacław Depo. Metropolita Częstochowski podkreślił, że odkrywanie obecności Maryi w życiu codziennym nierozerwalnie wiąże się z

Czytaj dalej

O. Grzegorz Prus przyjął posługę przeora zakonu Paulinów podczas porannych modlitw

Podczas porannych modlitw ojców i braci paulinów nastąpiła zmiana na stanowisku przeora Jasnej Góry. Funkcję tę objął o. Grzegorz Prus. Wierni otaczają modlitwą zarówno nowego, jak i ustępującego przeora, życząc im opieki Matki Bożej oraz prowadzenia przez Ducha Świętego. Na podprzeorów mianowani zostali: o. Sebastian Matecki, o. Nikodem Kilnar oraz o. Bernard Wulczyński.

Czytaj dalej

O. dr Grzegorz Prus nowym przeorem Jasnej Góry

Nowym 132. przeorem Jasnej Góry został o. dr Grzegorz Prus definitor generalny Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Nominację ogłosił dzisiaj o. Beniamin Bąkowski, przełożony generalny Paulinów. Oficjalne objęcie urzędu nastąpi 1 maja 2026 r. Kadencja przeora trwa 3 lata. O. Grzegorz od 31 lat jest paulinem, 25 lat kapłanem. O. Grzegorz Prus przez najbliższe trzy

Czytaj dalej

Inauguracja Spotkań Maryjnych już w weekend!

Po kilkumiesięcznej przerwie, na Jasnej Górze ponownie zainaugurowany zostanie cykl Sobotnich Spotkań Maryjnych. Pierwszego z wykładów zainteresowani będą mogli posłuchać już 14 marca. Cykliczne spotkania będą rozpoczynać się modlitwą różańcową w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16:15, a godzinę później audytorium zapozna się z prelekcją, którą za każdym razem głosić będzie inny referent. O. Grzegorz

Czytaj dalej

O maryjnym aspekcie duchowości bł. Franciszki Siedliskiej oraz Zgromadzeniu Sióstr Nazaretanek – Sobotnie Wykłady Maryjne

O maryjnym aspekcie duchowości bł. Franciszki Siedliskiej oraz Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu była mowa podczas Sobotniego Spotkania Maryjnego na Jasnej Górze. Prelekcję wygłosiła s. Renata Kukla ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, o. Grzegorz Prus OSPPE opowiedział o inicjatywie Sobotnich Spotkań Maryjnych: S. Renata Kukla przypomniała życiorys bł. Franciszki

Czytaj dalej

Błogosławiony Edmund Bojanowski, duchowy pielgrzymie Maryi – II Spotkanie Maryjne

W sobotę, 9 listopada w kaplicy św. Jana Pawła II na Jasnej Górze odbyło się II Spotkanie Maryjne, którego gościem oraz prelegentką była s. Daniela Weseliwska ABMV. Organizatorem Spotkań Maryjnych jest o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego: Jak wspomina o. Grzegorz, konferencję na temat bł. Edmunda Bojanowskiego wygłosiła s. Daniela Weseliwska ABMV: Po konferencji

Czytaj dalej

Jak zgłębić tajemnice wiary? – sobotnimi wykładami Maryjnymi!

W sobotę 8 czerwca w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze, odbył się ostatni, przed wakacyjną przerwą wykład z cyklu „Sobotnich Wykładów Maryjnych”. Tradycyjnie na koniec spotkania, słuchacze mogli zadawać nurtujące ich pytania. O. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, przybliżył cykl spotkań: O. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski OSPPE z Uniwersytetu św. Jana Pawła II

Czytaj dalej

10 lutego 2024 wracają Sobotnie Wykłady Maryjne

10 lutego 2024 roku po świąteczno-noworocznej przerwie wracają Sobotnie Wykłady Maryjne. Od lutego do czerwca w każdą drugą sobotę miesiąca w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze odbywać się będą spotkania, których głównym punktem będzie wykład. Pierwszy wygłosi ks. prof. Janusz Lekan (KUL). Tematy zimowo-wiosennej serii koncentrować się będą wokół adhortacji św. Pawła VI Marialis cultus.

Czytaj dalej

Jasnogórskie inspiracje dla odnowy kościoła

W sobotę, 16 grudnia o godz. 19:00 w Jasnogórskiej Kaplicy Różańcowej miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu Sobotnich Wykładów Maryjnych, pod tytułem „Maryjne inspiracje dla odnowy Kościoła” organizowane przez Jasnogórski Instytut Maryjny oraz Instytut Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie, na które zaproszony jest każdy, kto tylko zainteresowany jest tematami mariologicznymi. O. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego

Czytaj dalej

Sobotni Wykład Maryjny już w sobotę

„Pomagają poznać Matkę Bożą i zbliżyć się do Niej” – Sobotnie Wykłady Maryjne. Już 16 grudnia odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie. Prelekcję pt. „Maryjne inspiracje dla odnowy Kościoła” wygłosi ks. prof. Bogdan Ferdek. Kapłan jest m.in. członkiem Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, a także członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Dogmatyków. Początek o godz. 19.00 w Kaplicy

Czytaj dalej

Jubileusz 40-lecia dwumiesięcznika „Jasna Góra”

Choć na początku próbowała je zdławić niechęć Urzędu Bezpieczeństwa, cenzura czy ograniczenia w dostawach papieru, to pismo ukazujące życie Jasnej Góry przetrwało. Jego idea narodziła się w ramach świętowania jubileuszu 600-lecia częstochowskiego Sanktuarium, a w formie papierowej ukazało się rok później, w 1983r. Od 40 lat dociera do rzeszy Polaków w kraju i zagranicą. Z

Czytaj dalej

Jubileusz 40-lecia dwumiesięcznika „Jasna Góra”

Już w najbliższy piątek 1 grudnia rozpoczną się obchody 40 – lecia dwumiesięcznika „Jasna Góra”. Msza św. w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie w tej intencji o godz. 18.30. Jak podkreśla o. Grzegorz Prus, paulin, redaktor naczelny, 40 lat to okrągła rocznica, którą należy świętować: – Początki pisma, choć bardzo trudne, wiązały się z dużym

Czytaj dalej

Kolejny „Sobotni Wykład Maryjny” już w tym tygodniu

„Maryja – Stolica Mądrości na nasze czasy” to temat kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”, który odbędzie się 25 listopada na Jasnej Górze. Organizatorem cyklu „Sobotnich wykładów Maryjnych” jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie. O celu prowadzenia takiej inicjatywy mówi o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego: Pierwszy po wakacyjnej

Czytaj dalej

„Maryja w Kościele. Kościół w Maryi” – sobotnie wykłady Maryjne

„Maryja w Kościele. Kościół w Maryi” – to tematyka pierwszego po wakacyjnej przerwie wykładu z cyklu „Sobotnich wykładów Maryjnych” na Jasnej Górze, wygłoszonego przez o. prof. dr. hab. Andrzeja Napiórkowskiego OSPPE z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.  O. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski wyjaśnił, że podczas wykładu chciał ukazać Maryję od nieco innej

Czytaj dalej