O. Michał Bortnik OSPPE – Prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej

Zarząd Fundacji na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, po rekomendacji Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej, przyjął rezygnację złożoną ze względu na wiek przez dotychczasowego Prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej, o. Stanisława Tasiemskiego OP i mianował nowym prezesem KAI o. Michała Bortnika OSPPE, dotychczasowego rzecznika prasowego oraz dyrektora Biura Prasowego Jasnej Góry. Nowy prezes KAI obejmie swoje obowiązki

Czytaj dalej

,,Odmawiajcie różaniec” Zakończenie III Kongresu Różańcowego

W dniach 5–6 czerwca na Jasnej Górze odbywał się III Kongres Różańcowy, połączony z XIV Pielgrzymką Żywego Różańca oraz obchodami 200-lecia tej wspólnoty. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana 6 czerwca przez abp. Antonio Guido Filipazziego na jasnogórskim szczycie o godz. 12.30. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wyjaśnił, że odmawianie różańca jest słuszne, zgodnie

Czytaj dalej

Abp Depo: Jubileusz 200-lecia Żywego Różańca jest dowodem mocy działającego Boga

W piątek, 5 czerwca na Jasnej Górze rozpoczęły się obchody 200-lecia Żywego Różańca, największej blisko 2-milionowej wspólnoty modlitewnej w Polsce. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo o godz. 13:30. Metropolita Częstochowski podkreślił, że każdy jubileusz jest czasem opatrznościowym: Do obchodów 200-lecia wspólnota Żywego Różańca przygotowywała się przez

Czytaj dalej

„Słuchaj Jezu jak Cię błaga lud!” – archidiecezjalne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypadła w tym roku 4 czerwca. W Częstochowie centralna procesja Bożego Ciała przeszła z Archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Uroczystościom przewodniczył abp Wacław Depo, natomiast Najświętszy Sakrament do poszczególnych ołtarzy nieśli proboszczowie parafii znajdujących się na trasie procesji do Jasnej Góry. Abp Wacław Depo podkreślił, że potrzebne jest

Czytaj dalej

II Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Modlących się za Kapłanów

W sobotę, 30 maja 2026 r., o godz. 9:30 rozpoczęła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Modlących się za Kapłanów, organizowana przez Betańską Misję Wspierania Kapłanów. Aula Papieska na Jasnej Górze wypełniła się po brzegi osobami, które wspierają kapłanów swoją obecnością i modlitwą. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, oraz bp Artur

Czytaj dalej

18. Pielgrzymka Wolontariuszy

– Dla nas po Bogu największa miłość to Polska – przypomniał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. z udziałem uczestników 18. Pielgrzymki Wolontariuszy. Odbywa się ona w ramach Międzynarodowego Roku Wolontariatu. – Przychodzimy do Maryi po umocnienie w służbie dla innych, uczyć się od Niej

Czytaj dalej

Pielgrzymka Osób modlących się za kapłanów

„Zjednoczeni kapłaństwem Chrystusa” – II Ogólnopolska Pielgrzymka Modlących się za Kapłanów odbędzie się już w najbliższą sobotę, 30 maja. Wydarzenie rozpocznie się o 9.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Tematem przewodnim panelu dyskusyjnego będzie „Kapłaństwo wspólne w służbie kapłanom”. Jedną z konferencji wygłosi ks. Łukasz Plata – „Zjednoczeni w misji kapłańskiej, królewskiej i prorockiej,

Czytaj dalej

33. Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego

Na Jasnej Górze odbyła się 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego pod hasłem: „Z Patronką Samorządowców św. Kingą, budujemy wspólnotę Małych Ojczyzn”. Mszy św. dla zgromadzonych przewodniczył bp Andrzej Jeż, Delegat KEP ds. Samorządowców i Pracowników Administracji Samorządowej. W homilii biskup Jeż zaprosił zebranych, by wzorem św. Kingi ich patronki, kierowali się Darami Ducha Świętego na

Czytaj dalej

Jubileuszowa Gala Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”

Już po raz 20. na Jasnej Górze odbyła się Gala Laureatów Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”. Jubileuszowa edycja odbywała się pod hasłem „Maryjo, Gwiazdo Morza”. Laureaci wraz z towarzyszącymi im osobami wypełnili po brzegi Salę Papieską, nagradzając gromkimi brawami każdego z nagrodzonych uczestników. Corocznie do Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria” wpływa olbrzymia ilość

Czytaj dalej

36. Jasnogórskie Spotkania dla Uzależnionych – 30-31 maja (zapowiedź)

36. Jasnogórskie Spotkania dla Uzależnionych rozpoczną się w sobotę, 30 maja na Jasnej Górze. Zainicjuje je modlitwa o godz. 13.00 w Kaplicy Matki Bożej. Podczas dwudniowego spotkania zaplanowane są mitingi, czyli grupowe spotkania ze świadectwami m.in. dla anonimowych alkoholików, narkomanów, przemocowców czy dłużników. Na jasnogórskie spotkania zaproszeni są nie tylko uzależnieni, ale także ich bliscy,

Czytaj dalej

46. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Po raz 46. na Jasnej Górze zgromadzili się członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Pielgrzymka odbyła się w duchu modlitwy o utrwalanie chrześcijańskiej tożsamości i realizację misji Stowarzyszenia – budowania społeczności organizowanej na fundamencie Bożych przykazań, służby wspólnocie Kościoła i narodu. Spotkanie było przypomnieniem przyrzeczeń złożonych 70 lat temu, zawartych w Jasnogórskich Ślubach Narodu, czasem modlitwy

Czytaj dalej

18. Pielgrzymka Wolontariuszy na Jasną Górę

Fundacja Ku Pełni Życia zaprasza wolontariuszy działających w szkolnych kołach wolontariatu wraz z opiekunami, organizacjach pozarządowych, instytucjach do udziału w Pielgrzymce Wolontariuszy na Jasną Górę, która odbędzie się 29 maja 2026r. Celem pielgrzymki jest promocja wolontariatu, duchowe wzmocnienie potencjału wolontariackiego oraz integracja środowiska wolontariuszy. Program ramowy pielgrzymki: godz. 11.00 – Msza św. w Kaplicy Cudownego

Czytaj dalej

14 czerwca: VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę

Przedsiębiorcy z całej Polski spotkają się 14 czerwca br. na Jasnej Górze, aby uczestniczyć w VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Przedsiębiorców pod hasłem: „Wolni? Duch – Firma – Społeczeństwo”. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 10.00 w Sanktuarium na Jasnej Górze. Przedsiębiorców powita bp Grzegorz Olszowski, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Centralnym

Czytaj dalej

102. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia

Na Jasnej Górze z udziałem przedstawicieli środowiska medycznego: lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników, farmaceutów i duszpasterzy, odbyła się 102. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego, abp. Józefa Kupnego. W homilii arcybiskup mówił o chrześcijańskiej nadziei, którą niosą pracownicy służby zdrowia: „Idąc za Chrystusem, dobrze czyniąc,

Czytaj dalej

Trwa 19. Spotkanie Młodych z Biblią

Z udziałem 150 osób, finalistów diecezjalnych Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej trwa na Jasnej Górze 19. Spotkanie Młodych z Biblią. Organizuje je Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. – Miłość do Chrystusa w Jego słowie – to nas łączy, tworzy relacje. Biblia jest ważna – mówią uczestnicy konkursu oraz ich katecheci: Centralnym punktem Spotkania Młodych z Biblią była

Czytaj dalej