Od 25 lat przypominają w Radomsku o wartości rodziny

Uroczystą Mszą św. w Kolegiacie św. Lamberta w Radomsku zainaugurowano w niedzielę, 31 maja XXV Radomszczańskie Dni Rodziny. Tegoroczna odsłona ma miejsce pod hasłem „Bóg pragnie rodziny, która jest domem i szkołą miłości” i została połączona z obchodami ku czci św. Jadwigi Królowej, patronki miasta Radomska. Przez dwa tygodnie mieszkańcy miasta będą mogli uczestniczyć w

Czytaj dalej

Umocnieni darami Ducha Świętego – Bierzmowanie w parafii Trójcy Przenajświętszej w Przystajni

W niedzielę, 31 maja w parafii Trójcy Przenajświętszej w Przystajni miała miejsce uroczystość udzielenia Sakramentu Bierzmowania. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Przywołując nauczanie św. Jana Pawła II, arcybiskup nawiązał w homilii do Uroczystości Najświętszej Trójcy, podkreślając, że centrum chrześcijańskiej wiary stanowi objawienie Boga w Trójcy Przenajświętszej.

Czytaj dalej

Dyspensa abp. Wacława Depo na 5 czerwca

Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo udzielił dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych na 5 czerwca, czyli na piątek po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI Częstochowa, dnia 30 maja 2026 r. DYSPENSA Działając zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam

Czytaj dalej

Abp Depo: „Duch Święty jest konieczny jak powietrze” – bierzmowanie w Radomsku

W sobotę, 30 maja, w Kolegiacie św. Lamberta w Radomsku miała miejsce uroczystość udzielenia Sakramentu Bierzmowania. Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo przyjęło 37. młodych parafian. Uroczystość była ważnym wydarzeniem nie tylko dla bierzmowanej młodzieży, ale również dla ich rodzin, świadków oraz całej wspólnoty parafialnej. Jak powiedział abp Wacław Depo, bierzmowanie

Czytaj dalej

AZS UJD Częstochowa w finale Drużynowego Pucharu Polski Kobiet w tenisie stołowym

Częstochowa stała się areną finału Drużynowego Pucharu Polski Kobiet w Tenisie Stołowym. 10 maja w hali Akademickiego Centrum Sportowego Uniwersytetu Jana Długosza przy ul. Zbierskiego o krajowe trofeum walczyły cztery zespoły należące do krajowej czołówki. Mowa o: Energa Manekin Toruń, MKS Lewart AGS Lubartów, PGE Fibrain AZS Politechnika Rzeszów oraz gospodynie turnieju – Bebetto AZS

Czytaj dalej

„Z domu do powołania”

W drugą sobotę maja na Jasnej Górze miała miejsce Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania. Jej uczestnicy modlili się o nowe i święte powołania kapłańskie oraz zakonne, a także za rodziny i wspólnoty wspierające osoby konsekrowane. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyło hasło: „Z domu do powołania”, podkreślające znaczenie rodzinnego domu w odkrywaniu i dojrzewaniu życiowego powołania.

Czytaj dalej

„Tu jest tylko miejsce zatrzymania” – o przemijaniu i nadziei podczas odpustu ku czci Matki Bożej Łaskawej

W sobotę, 9 maja w parafii św. Klemensa w Lgocie Wielkiej miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Łaskawej. Centralnym punktem wydarzenia była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Liturgia zgromadziła licznie przybyłych wiernych, duchowieństwo oraz gości z sąsiednich parafii. Podczas uroczystości hierarcha dokonał poświęcenia nowej kaplicy cmentarnej. Duchowny podkreślił

Czytaj dalej

Dom z serca – niezwykła pomoc dla pani Agnieszki z Grzebienia

Przez długie lata żyła w bardzo trudnych warunkach. Jej dom był zniszczony, dach przeciekał, belki spróchniały, a cała konstrukcja zaczynała się zawalać i stanowiła realne niebezpieczeństwo dla życia. Tak jeszcze do niedawna wyglądał los Pani Agnieszki z miejscowości Grzebień w powiecie radomszczańskim. Mimo życiowych trudności nigdy nie prosiła nikogo o pomoc. Jej sytuacja poruszyła lokalną

Czytaj dalej

Abp Depo: Prawda Boga jest jak powietrze – bez niej nie da się żyć

12 kwietnia w Dolinie Miłosierdzia Bożego w Częstochowie przeżywano uroczystą Niedzielę Miłosierdzia, czyli dzień szczególnej łaski, modlitwy i zawierzenia Bogu. Tego dnia już od rana wierni licznie przybywali do świątyni, aby skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Parafianie uczestniczyli w nabożeństwie Godziny Miłosierdzia, trwając na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Centralnym wydarzeniem była odpustowa Msza św. pod

Czytaj dalej

„Nie ma zbawienia bez Miłosierdzia” – Niedziela Miłosierdzia w parafii św. Faustyny

12 kwietnia w parafii św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie przeżywano uroczystą i pełną duchowej głębi Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Niedziela ta została ustanowiona na prośbę Pana Jezusa i przekazana światu przez św. Faustynę Kowalską – patronkę tej Wspólnoty. Już od rana wierni licznie gromadzili się w kościele, odpowiadając na zaproszenie do skorzystania z daru Bożego Miłosierdzia,

Czytaj dalej

O Eucharystii i sensie Kościoła – pierwszy dzień rekolekcji w Strzałkowie

Za nami pierwszy dzień Rekolekcji Wielkopostnych w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzałkowie. Trzydniowe nauki rozpoczęły się w czwartek, 26 marca i wprowadziły wiernych w szczególny czas przygotowań do zbliżającego się Wielkiego Tygodnia. Tegoroczne rekolekcje w Strzałkowie prowadzi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej. Duchowny podkreślił, że rozpoczęcie nauk akurat w czwartek nie jest

Czytaj dalej

34. rocznica utworzenia archidiecezji częstochowskiej

25 marca 1992 roku Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” dokonał nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce. Dzięki tym zmianom diecezja częstochowska stała się archidiecezją. Nowa prowincja była 11 z 14 nowo utworzonych w tamtym czasie. Pierwszym metropolitą częstochowskim został abp Stanisław Nowak, który w latach 1984–1992 pełnił także funkcję biskupa diecezjalnego. W

Czytaj dalej

41 km wiary i wytrwałości – EDK ze Strzałkowa do Bąkowej Góry

Blisko 90. uczestników wzięło udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej zorganizowanej w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzałkowie. Wędrówkę rozpoczęto Eucharystią o godzinie 19:30 w kościele parafialnym, skąd pielgrzymi wyruszyli na 41-kilometrową trasę prowadzącą aż do Bąkowej Góry. Droga wiodła przez liczne miejscowości, m.in. Orzechówek, Dziepółć, Dmenin, Smotryszów czy Chełmo. Proboszcz parafii ks. Mariusz Jędrzejczyk

Czytaj dalej

Droga Krzyżowa i wizytacja abp. Wacława Depo w Krępie

„Bez pomocy Ducha Świętego nikt z nas nie powie, że Jezus jest moim Panem i Zbawicielem” – wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas Drogi Krzyżowej w parafii św. Urszuli w Krępie. Uroczystość miała miejsce w piątek, 20 marca. W wygłoszonej homilii abp podkreślił znaczenie wiary i działania Ducha Świętego w życiu chrześcijanina. – Naszym

Czytaj dalej

Abp Depo do młodych: „nie bójcie się Boga, świata ani samych siebie”

W sobotę, 7 marca w parafii św. Rocha w Radomsku miała miejsce uroczystość udzielenia Sakramentu Bierzmowania. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił kandydatom Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej. Do tak ważnego wydarzenia młodzi przygotowywali się wcześniej, a dzień przed przystąpili do Sakramentu Pokuty wraz ze świadkami, rodzicami i najbliższymi. Hierarcha przypomniał, że sakramenty

Czytaj dalej